Cialis accept btc
 
 

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

 

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

 

W pobliżu jeziora Łebsko, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, znajduje się niewielka wieś Kluki. Jest ona położona w odległości około 40 kilometrów od Ustki.

Wieś ta była kiedyś zamieszkana przez Słowińców - rdzenną ludność Kaszubską nadmorskich terenów. Chcąc ratować pozostałości kultury materialnej tej ludności zorganizowano w Klukach - małej, żyjącej wsi na terenie parku - Muzeum Wsi Słowińskiej. Takie położenie muzeum sprawia, że zbiory wtopiły się w otaczającą muzeum przyrodę.

Stare chałupy i zagrody ożywają dzięki częstym odwiedzinom grup turystów oraz w czasie organizowanych tu imprez folklorystycznych pokazujących dawną kulturę ludności Słowińskiej.

Sezon otwiera co roku Czarne Wesele. Jest to główna impreza folklorystyczna, która ściąga do Kluk najwięcej turystów. Odbywa się ona zawsze w dniach 1-3 maja. O tej porze roku rozpoczynano tu kiedyś sezon wydobywania torfu - głównego źródła opału tutejszej ludności. Uczestniczyła w tej pracy cała wieś. W ten sposób, na zasadzie sąsiedzkiej pomocy, uzupełniano po kolei zapasy opału wszystkich gospodarstw. Mieszkańcy musieli zagwarantować sobie przeżycie zimowych mrozów.

Inne imprezy plenerowe odbywające się w muzeum to:

- Festyn Dziecięcy (1 czerwca).

- Dni z Muzyką i Chlebem (w każdą sobotę i niedzielę lipca i sierpnia)

- W słowińskiej zagrodzie (trzy tygodnie na przełomie lipca i sierpnia, codziennie oprócz poniedziałków).

- Pożegnanie lata w skansenie (trzecia niedziela września).

O tych imprezach i wielu innych atrakcjach czekających na Państwa w muzeum możecie Państwo przeczytać na stronie internetowej muzeum: http://www.muzeumkluki.pl.

Opracowano na podstawie informacji zawartej na stronie muzeum (http://www.muzeumkluki.pl)